Skoro da nema odrasle osobe koja bar jednom u životu nije imala bol u leđima. Ovo je ujedno jedan od najčešćih razloga za odlazak kod lekara. Bol može trajati duže ili kraće vreme, može biti u vidu probadanja ili stezanja, biti u jednom regionu leđa ili se širiti duž noge, može biti blag ili nepodnošljivo jak.
Uzrok bola može biti lokalizovan u samim leđima, kao što je istegnut mišić ili diskus hernija. Međutim, uzrok može biti u nekom drugom organu uz širenje bola u leđa (npr. kamen u bubregu, zapaljenje žučne kese ili pankreasa, i dr.).
Bol u leđima se može javiti iz brojnih razloga, a glavni zadatak lekara jeste da pronađe uzrok koji potom određuje način lečenja.
Bol u leđima se može veoma razlikovati od osobe do osobe; kod nekih je bol u vidu probadanja u leđima, dok se kod drugih može javiti osećaj stezanja, pečenja ili grča u leđima. Bol može trajati par sati, dana, ili nedeljama i mesecima. Može se javiti u središnjem delu leđa, više levo ili više desno.
Bol može biti prisutan samo u leđima kada kažemo da je lokalizovan, ali se takođe može širiti u druge delove tela kao npr. u nogu. Tada lekari kažu da postoji “iradijacija” (širenje) bola. Ponekad se bol može pojačavati u određenim položajima, pri kretanju ili stajanju.
Sve ove razlike u karakteristikama bola potiču od brojnih uzroka. Međutim, ovo je vrlo važno za lekara koji se osnovu opisa bola orjentiše o njegovom uzroku.
Uzrok bola može biti u strukturama leđa – kičmenim pršljenovima i međupršljenskom disku, mišićima leđa, tetivama i drugim mekim tkivima leđa. Pored toga, oboljenja drugih organa iz stomaka, grudnog koša i karlice mogu dovesti do bola koji se širi (iradira) u leđa. Zbog toga je lista uzročnika bola u leđima povelika.
Ukoliko je uzrok bola u kičmenim pršljenima i međupršljenskim diskovima, najčešće je to diskus hernija, trauma, povreda, tumori, reumatske bolesti (artritis, ankilozirajući spondilitis i dr.), degenerativne promene međupršljenskog diska i dr.
Ako se bol javlja usled promena u mekim tkivima leđa, uzrok može biti istezanje ligamenta, istezanje mišića ili grč (spazam) mišića.
Ukoliko se bol širi iz drugih organa u leđa, moguće je da postoji zapaljenje nekog organa (zapaljenje žučne kese – holecistitis, slepog creva – apendicitis i bubrega – pijelonefritis), kamen u bubregu, različita oboljenja jetre, raslojavanje (disekcija) aorte, proširenje (aneurizma) trbušne aorte, čir na želucu i drugi. Tokom trudnoće se takođe mogu javljati bolovi u leđima usled rastućeg ploda.
Kom lekaru se javiti kod bola u leđima?
Neretko se bol u leđima leči u “kućnim uslovima”. Pacijenti miruju i uzimaju lekove protiv bolova, te bol spontano prolazi nakon par dana. Međutim, potrebno je javiti se lekaru upravo usled velikog broja uzroka gde neki mogu biti manje ozbiljni, a neki ozbiljniji. Lekar opšte prakse će posumnjati na uzrok i predložiti dalje lečenje.
Pregled lekara opšte prakse možete obaviti u poliklinici Equilibrium kod eminentnih stručnjaka iz ove oblasti.
Kada se obavezno javiti lekaru? Ukoliko postoji jak bol koji ne prolazi nakon odmora, ako se uz bol u leđima javi slabost i/ili trnjenje u nogama, ukoliko se bol širi duž jedne ili obe noge, ako se bol ne smanji nakon 4 – 7 dana lečenja, ako se jave i povišena telesna temperatura, problemi sa mokrenjem (krv u urinu, zamućen urin, bolno mokrenje), mučnina i povraćanje ili bol u stomaku.
Koje osobe imaju veći rizik od pojave bola u leđima? Bol u leđima se češće javlja kod starijih osoba, tako da je starost jedan od faktora rizika. Pored toga, fizička neaktivnost značajno povećava rizik od bola u leđima, te se aktivno vežbanje uz redovno istezanje mišića savetuju u prevenciji ovog tipa bola. Osobe sa prekomernom telesnom težinom takođe imaju veći rizik, jer kičma i mišići leđa “primećuju” svaki dodatni teret, pa i sopstveni. Anksioznost i depresija, kao i pušenje prepoznati su faktori rizika, kao i podizanje tereta kada je oslonac tela na leđima, umesto na nogama.
Lekar će obaviti detaljan fizikalni pregled, i uz informacije koje dobije od pacijenta o karakteristikama bola, posumnjati na uzrok. Ponekad će uputiti pacijenta na dodatne analize (npr. rendgen kičme, skener ili magnetnu rezonancu) ili kod lekara specijaliste (ortoped, fizijatar i dr.).
Ako je infekcija uzrok bola u leđima, leči se antibioticima. Pored hladnih obloga i lekova protiv bolova, lečenje može podrazumevati fizikalnu terapiju, davanje kortizona, lekova protiv spazma mišića, a u posebnim slučajevima i hirurško lečenje.
Kada se lečenje završi, potrebno je promeniti način života i navike kako se bol u leđima ne bi vraćao. Fokus je na fizičkoj aktivnosti, istezanju mišića, jačanju leđne muskulature i održavanju optimalne telesne težine.
© Copyright: Equilibrium Medical 2023 Sva prava su zadržana.